top of page

Szkoła Promująca Zdrowie

 

W ramach działań promocji zdrowego odżywiania uczniowie klas  IV , V przygotowywali koktajle owocowe, które są smaczną i zdrową alternatywą dla cukierków i innych słodyczy.  Robienie koktajli  odbywało się pod czujnym okiem naszej Pani kucharki Anety Lombary, która omówiła sposób robienia  i wartości odżywcze koktajli.  Od dłuższego czasu zmiksowane owoce podbijają serca i stają się ulubioną przekąską dla wielu tych, którzy docenili ich smak i korzystne właściwości dla zdrowia. Koktajle owocowe wzbogacają naszą dietę. Zmiksowane owoce dostarczają  niezbędne składniki odżywcze i zamiast niezdrowych tłuszczy i węglowodanów w nadmiarze. Koktajl owocowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem aby urozmaicić plan żywnościowy.

Koktajl owocowy zawiera mnóstwo niezbędnych witamin i minerałów dla naszego zdrowia. Typowa szklanka zmiksowanych owoców takich jak winogronaananasybrzoskwiniegruszki i wiśnie. Oto krótka lista najważniejszych składników odżywczych w jednej szklance koktajlu owocowego:

Witamina A
Witamina C
Witamina E
Witamina K
Witamina B1 (Tiamina)
Witamina B2
Witamina B6
Wapń
Miedź
Kwas foliowy
Żelazko
Niacyna
Magnez
Potas
Cynk

Wszyscy uczniowie ochoczo zabrali się do obierania, krojenia i miksowania przyniesionych owoców. Przygotowany koktajl okazał się pyszny i każdy mógł go wypić do woli.

 

W listopadzie w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie  odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III pt. „Dbam o zdrowie”, którego celem było propagowanie zdrowego odżywiania się wśród uczniów klas młodszych.

W październiku uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dietetyczką, która omawiała zasady zdrowego odżywiania oraz skutki błędów żywieniowych. Pani dietetyk zwracała uwagę na  zdrowe nawyki żywieniowe, które powinny być kształtowane od najmłodszych lat, gdyż warunkują one prawidłowy sposób odżywiania w późniejszym wieku. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, które przedstawiały „kolorowe talerze” warzyw i owoców spożywanych przez nich każdego dnia. Komisja w składzie : p. Edyta Babiuch – Sroczyńska, p. Katarzyna Kędziora, p. Regina Stasiów dokonały oceny prac konkursowych, przyznając następujące miejsca :

I miejsce Natalia Jaromek

II miejsce Julia Paź

III miejsce Michalina Stępień i Jeremiasz Dziwis

 Uczniowie klasy VII  naszej szkoły  przygotowali prezentacje dotyczące zasad zdrowego odżywiania oraz skutków błędów żywieniowych. Wykonane przez uczniów prace zostały ocenione przez dietetyka, który wyróżnił prezentację Klaudii Szlęzak pt. „Dlaczego tyjemy”. Prezentacja ta została przedstawiona rodzicom na spotkaniu podsumowującym pracę w I półroczu 2019/2020r. oraz  wszystkim uczniom naszej szkoły.   

W grudniu w ramach Promocji Zdrowia nasi uczniowie wzięli udział w śródlekcyjnej przerwie tanecznej, na którą zaprosiła wszystkich chętnych, pani Edyta Babiuch – Sroczyńska wraz z dziewczynami z Samorządu Uczniowskiego. Przygotowały one muzyczne układy taneczne, które zaprezentowały i wykonały z wszystkimi zainteresowanymi uczniami. Uczestnicy byli zachwyceni wspólnie spędzonym czasem wolnym.

soki.jpg
DSC_0047pz.jpg
DSC_0080pz.jpg

"Zdrowe drugie śniadanie„

 

W dniu 19.11.2019 uczniowie Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim uczestniczyli w akcji „Zdrowe drugie śniadanie” i wykonywali w klasach zdrowe, smakowite kanapki. Inicjatywa odbyła się pod patronatem Szkolnego Koła PCK i Szkoły Promującej Zdrowie. Projekt objął swym zasięgiem uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej, czyli klasy I –III, oraz uczniów klas IV – VI. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do wykonywania smakowitego poczęstunku. Uwieńczeniem ich pracy było wspólne spożywanie zrobionych przez siebie kanapek. Dostarczyło to dzieciom dużo radości i dało możliwość wspólnych rozmów z nauczycielami o zdrowym stylu życia, właściwej i zbilansowanej diecie oraz o właściwej higienie podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

DSC03591-1-1024x683.jpg

„Co to znaczy odżywiać się zdrowo?" 

 

W piątek 25 października 2019 roku w ramach akcji „Co to znaczy odżywiać się zdrowo?" gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk Urszulę Kulig, która prowadzi również wykłady i zajęcia w szkole wyższej w Tarnobrzegu. W zajęciach tych udział wzięli uczniowie z klas IV- VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Twardowskiego w Baranowie Sandomierskim. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym. Tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się zgrabną sylwetką oraz zdrowiem. Ważną sprawą jest też łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Formą zajęć był  interesujący wykład połączony z prezentacją multimedialną i dyskusją na temat zasad prawidłowego odżywiania. Prowadząca omówiła główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie. Ten pierwszy posiłek dostarcza niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.  Dzieci uzyskały informacje, co powinny ze sobą zabierać do szkoły na drugie śniadanie oraz jakich produktów powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się witalnością i dobrym samopoczuciem. Specjalistka ds. żywienia przekazała w bardzo interesujący i przystępny sposób informacje,  w jaki sposób zamieniać „złe" produkty na lepsze, małokaloryczne i zdrowe zamienniki. Uczniowie dowiedzieli się też, jak układać pełnowartościowy jadłospis, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu i wypowiadali się na temat zdrowego stylu życia.

Szkolenie z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej w klasie VII

Tego samego dnia odbyło się szkolenie z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej w klasie VII. Tematyka szkolenia obejmowała urazy z zakresu skręceń, zwichnięć i złamań. Podyktowana była programem nauczania biologii w kl.VII oraz ideą programu ,,Szkoła promująca zdrowie”. Szkolenie wraz z warsztatami, czyli zastosowaniem wiedzy w praktyce poprowadziła pani Renata Alberska, będąca certyfikowanym ratownikiem drogowym. Uczniowie poznali mechanizmy urazów, ich klasyfikację i metody unieruchomień doraźnych (tzw.transportowych). Mieli okazję przećwiczyć w praktyce unieruchamianie kończyn z zastosowaniem chusty trójkątnej czy elementów własnej odzieży oraz przedmiotów z otoczenia (jak np. parasol, kij, gazeta, itp.). Poznane umiejętności sprawią, że uczniowie w sytuacji kryzysowej – ratowania czyjegoś zdrowia i życia – nie pozostaną obojętni czy bezradni. Pamiętajmy, że nawet jeśli czynności wykonywane przez osobę udzielająca pierwszej pomocy nie są w 100, a tylko w 20% skuteczne, to zawsze dają poszkodowanemu większa szansę na przeżycie niż nieudzielenie tej pomocy w ogóle. Prócz klasy VII, również szkoleniem objęto uczniów klasy I. Najmłodsi uczniowie poznali metodę resuscytacji krążeniowo – oddechowej, w skład której wchodzi sztuczne oddychanie i masaż serca oraz zaznajomili się ze sposobem układania poszkodowanej osoby w tzw. pozycji bezpiecznej bocznej. Ponadto poznali numery alarmowe, a także procedurę wzywania karetki pogotowia ratunkowego.

DSC03466-1024x683.jpg

Rok szkolny 2019/2020

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.
Skąd się to wzięło?
Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się  w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?
1.Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.
2.Etos zdrowia w szkole.
3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

NADRZĘDNYM CELEM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej / uczniów i pracowników / .

Aby osiągnąć ten cel, szkoła powinna starać się :

  • Zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki / budynek , rekreacja , posiłki , bezpieczeństwo /,

  • Kształtować u jednostek , rodzin i społeczności poczucie odpowiedzialności za zdrowie,

  • Zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów

  • Umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,

  • Przedstawić społeczności szkolnej  / uczniom i dorosłym / jasne cele dla promocji zdrowia i bezpieczeństwa,

  • Kształtować dobre relacje między:

  • pracownikami i uczniami,

  • samymi uczniami,

  • szkołą i rodzicami oraz społecznością lokalną,

  • Wykorzystywać wszelkie dostępne środki w społeczności lokalnej dla wspierania działań w zakresie promocji zdrowia,

  • Planować wszechstronną edukację prozdrowotną z zastosowaniem metod aktywizujących uczniów,

  • Wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności , niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz ochrony i poprawy środowiska fizycznego,

  • Włączyć do działań szkoły szkolną służbę zdrowia , zwłaszcza do edukacji prozdrowotnej oraz  pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

  • uczniowie;

  • nauczyciele;

  • rodzice;

  •  pracownicy niepedagogiczni szkoły;

  • inne osoby ze społeczności lokalnej.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców do współpracy, polegającej na podejmowaniu rozmaitych działań  na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie. Wszelkie pomysły oraz propozycje prosimy  zgłaszać, a my z ogromną chęcią wdrożymy je wspólnie w życie naszej szkoły.

Koordynatorzy projektu:

p. Agata Surowiec

p. Danuta Kasperczyk

Niech zdrowie zagości w naszej społeczności”

Nasza szkoła Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim przynależy obecnie do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Bardzo chcemy rozpowszechnić Promocję Zdrowia w naszej placówce, by przez wspólne działania społeczności szkolnej, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły uzyskać Certyfikat Krajowy Szkół Promujących Zdrowie.

styczeń 2019:

Promocję zdrowia w naszej szkole rozpoczęliśmy od zaprezentowania jej koncepcji całej społeczności szkolnej. Przygotowaliśmy gazetkę ścienną  na dolnym korytarzu  szkoły aby przybliżyć rodzicom i uczniom naszej placówki jej idee i założenia.

 

 

 

 

Dbamy o zdrowie  również przez aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w zimie.  Wyjeżdżamy z naszymi uczniami na narty  . Wyjazd cieszy się uznaniem nie tylko uczniów ale i rodziców, którzy bardzo chętnie nas wspierają przy organizacji takich wyjazdów.

Dbamy o zdrowie  również przez aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w zimie.  Wyjeżdżamy z naszymi uczniami na narty  . Wyjazd cieszy się uznaniem nie tylko uczniów ale i rodziców, którzy bardzo chętnie nas wspierają przy organizacji takich wyjazdów.

 

luty 2019:

Następnie ogłosiliśmy dla uczniów naszej szkoły konkurs na logo dla naszej szkoły, która realizuje program Szkoły Promującej Zdrowie. Uczniowie z klas IV –VI  na zajęciach godziny wychowawczej , wykonywali  swe prace, z których później komisja wyłoniła te z  najlepszym logo dla naszej placówki.

Rodzinnie przez ruch po zdrowie, czyli I Rodzinny Turniej Piłki Nożnej

Piątek 8 lutego to definitywny koniec I semestru bieżącego roku szkolnego. To czas na odpoczynek w gronie rodzinnym przed nadchodzącym nieuchronnie II półroczem. My postanowiliśmy odpoczywać, ale w sposób aktywny. Na propozycję opiekuna Szkolnego Klubu Piłki Nożnej p. Krzysztofa Stawiarskiego wstawili się rodzice, którzy wyrazili ochotę wspólnego zagrania wraz ze swoimi dziećmi. Rozgrywki prowadzone były na zasadach turniejowych. Starsi uczniowie zagrali w parach ze swoimi rodzicami "każdy z każdym", natomiast młodsi piłkarze zostali w sposób losowy dobrani w podwójne pary. Od pierwszego gwizdka arbitra p. Doroty Krzemień Barszcz widoczna była zacięta, sportowa rywalizacja. Na zakończenie Pani Dyrektor Maria Pietrzyk gratulowała wszystkim dobrego przykładu i sportowej postawy. Każdy uczestnik otrzymał gratulacje i dyplom uczestnictwa. Tego wieczoru wygrali wszyscy. Po  2,5 godzinnej rozgrywce uczestnicy zgodnie stwierdzili, że spotkanie należy koniecznie powtórzyć  w przyszłości.

zdrowie-768x427.jpg

W zdrowym ciele , zdrowy duch

XIX Gminny Turniej sportowy

o Pucharek Burmistrza Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski.

Pierwszy dzień ferii zimowych w Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim  rozpoczął się tradycyjnie  Turniejem Sportowym o Pucharek Burmistrza Miasta i Gminy. Była to już dziewiętnasta edycja zawodów z udziałem  najmłodszych uczniów szkół podstawowych.  W tym roku rywalizowało  ze sobą 5 szkół z terenu naszej gminy. Na początku rozgrywek pani Maria Pietrzyk dyrektor baranowskiej szkoły powitała zebranych gości, pana Marka Mazura Burmistrza Miasta i Gminy , oraz pana Rafała Durdę przewodniczącego Rady Rodziców. Słowa powitania skierowała do uczestników,  ich opiekunów, oraz wszystkich kibiców zebranych na hali. Wszystkim zawodnikom życzyła  jak najlepszych wyników i dobrej zabawy. Zawody prowadził nauczyciel wychowania fizycznego pan Ryszard Jarzębski. Za organizację rozgrywek sportowych od 19 lat odpowiedzialne są p. Renata Malinowska i p. Grażyna Solarska. W tym roku młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w grze zespołowej w dwa ognie. Oprócz wysokiej sprawności fizycznej zawodnicy musieli się wykazać umiejętnością gry w zespole. Z wielkim poświęceniem i determinacją walczyli o wygraną. Wspólnie przeżywali  smak zwycięstwa i gorycz porażki w prawdziwej sportowej rywalizacji.  Wyniki rozgrywek w dwa ognie  przedstawiają się następująco:

I miejsce- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Twardowskiego w Baranowie Sandomierskim

II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skopaniu

III miejsce –Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Ślęzakach

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w  Dąbrowicy

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Władysława Sikorskiego

Po głównej części zawodów odbyły się rozgrywki w piłkę nożną. Inicjatorem tej części zawodów jest w ostatnich latach  pan Krzysztof Stawiarski. Do tych rozgrywek także przystąpiło 5 drużyn. Pod czujnym okiem sędziowskim pani Doroty Krzemień Barszcz i pana Ryszarda Jarzębskiego podobnie jak wcześniej , na zasadzie każdy z każdym rozegrano emocjonujące spotkania piłkarskie.

Tutaj miejscami zamieniły się szkoły z Baranowa Sandomierskiego i Skopania.

Zatem:

I miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skopaniu

II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w  Baranowie Sandomierskim

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Ślęzakach

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Władysława Sikorskiego.

v.jpg
vv.jpg
vvv.jpg
Szkoła-promująca-zdrowie.jpg
zddddd-744x1024.jpg
bottom of page